Leczenie Lęku Stresu Nerwicy

Przewlekły, nieleczony stan nadmiernego stresu, lęku lub nerwicy może prowadzić do DEPRESJI – czytaj więcej

Lęk

Zaburzenia lękowe

W leczeniu zaburzeń lękowych najważniejsze jest to, aby poznać swój lęk oraz zrozumieć jego przyczyny i przebieg występowania objawów. Lęk trzeba rozpracować i naprawdę można go oswoić. Wtedy nie wydaje się już taki straszny.

W pracy nad lękiem kładę nacisk na naukę technik panowania nad objawami i konkretne metody prowadzące do zmiany sposobu myślenia, ponieważ to sposób interpretacji rzeczywistości powoduje wewnętrzne napięcie i lęk, które nas ograniczają.

Jeśli odczuwasz napięcie, bo wciąż się czymś zamartwiasz, masz napady paniki lub czujesz lęk przed czymkolwiek, co przeszkadza ci żyć bez ograniczeń i chciałbyś to zmienić, skontaktuj się ze mną. Przekonasz się, że poprawa samopoczucia możliwa jest już po jednym – dwóch spotkaniach.

Jak sobie radzić z lękiem i paniką?czytaj więcej

Stres

Nadmierny stres

Stres dotyka nas wszystkich. W optymalnych dawkach działa mobilizująco, ale gdy jest zbyt silny lub zbyt długo trwa, to działa na nas w negatywny sposób. Przejawia się to w formie przewlekłego zmęczenia, zniechęcenia, poczucia wypalenia, drażliwości, problemów ze snem, oziębłości seksualnej, pogorszeniem koncentracji uwagi.

Pracując z osobami dotkniętymi skutkami nadmiernego stresu, skupiam się na analizie ich stylu życia, sposobu odpoczywania, proporcji pomiędzy poszczególnymi sferami życia (rodzinna, zawodowa, towarzyska, rekreacyjna), ale przede wszystkim na zmianie sposobie myślenia, ponieważ bardzo często jest tak, że to nasze przekonania i wzorce wyniesione z domu, pchają nas do pewnych dysfunkcjonalnych zachowań. Uświadomienie sobie ich jest pierwszym krokiem do zmiany. Potem potrzebna jest nasza wola, aby tej zmiany dokonać.

Jeśli czujesz, że męczy cię stres i chcesz poprawić jakość swojego życia, skontaktuj się ze mną.

O sposobach radzenia sobie ze stresem napisałam tutaj

Nerwica

Leczenie nerwicy

Nerwica przybiera różne postaci chorób ciała, ale jej podłożem są emocje, często tłumione lub nieuświadomione. Czasem słyszymy od lekarza, że jakaś choroba pojawiła się na tle nerwowym, czy psychosomatycznym lub że jest to choroba autoagresywna (autoimmunologiczna). Przyczyna ich tkwi w braku świadomego kontaktu z emocjami.

W leczeniu nerwicy skupiam się na odkrywaniu przeżywanych emocji, ponieważ często dużą trudnością jest uświadomienie sobie tego, co tak naprawdę czujemy i dlaczego. Gdy emocje są tłumione, wtedy pojawiają się wewnętrzne napięcia i kumulacje, które mogą doprowadzić do chorób psychosomatycznych.

Jeżeli często miewasz infekcje, męczą cię różnego rodzaju nerwobóle, migreny, nie możesz spokojnie spać, masz biegunki lub zaparcia, nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca lub po prostu czujesz się źle, skontaktuj się ze mną.

Przyczyny

Zaburzeń lękowych, nerwicowych i stresu
  • genetyczne – biologiczne, czyli wrodzone i odziedziczone predyspozycje do reakcji lękowych,
  • osobowościowe – cechy osobowości, które predysponują do silniejszego odczuwania lęku i stresu,
  • czynniki środowiskowe – relacje rodzinne, wpływ otoczenia,
  • napięty styl życia,
  • doświadczanie przemocy, mobbingu
  • trudne wydarzenia z życia – bieżące, np. zmiana czy utrata pracy lub z przeszłości, np. utrata bliskiej osoby,
  • trudna sytuacja związana z zagrożeniem życia (np. napad, gwałt)
  • problemy zdrowotne, choroby – martwienie się o swoje zdrowie
  • używanie substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków, często w zespole odstawiennym.
Leczenie lęku, stresu i nerwicy

Leczenie zaburzeń lękowych i nerwicowych

Leczenie zaburzeń lękowych i nerwicowych może przebiegać jedno lub dwutorowo: psychoterapia  lub psychoterapia połączona z leczeniem farmakologicznym. Bardzo skuteczna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która działa na opanowanie objawów oraz zmianę schematów myślowych.

Psychoterapia wpływa na zmianę schematów myślenia powodujących nakręcanie się „spirali lęku”. Podczas psychoterapii analizuje się myśli i emocje w powiązaniu z sytuacjami wywołującymi je . Pozwala to na przejęcie kontroli nad swoim nastrojem oraz na spokojniejsze podejście do reakcji własnego ciała. Więcej o terapii poznawczo-behawioralnej napisałam tutaj.

Gdy objawy są na tyle silne, że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, aby zlecił odpowiednie leki. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że gdy nadmierne emocje są wyciszone działaniem leków, łatwiej jest pracować terapeutycznie nad zmianą sposobu myślenia. Leki działają na poprawę nastroju oraz na złagodzenie objawów z ciała, takich, jak uczucie duszności, przyspieszone bicie serca, potliwość, dławienie oraz objawów psychicznych, takich jak niepokój, panika, poczucie zagrożenia i utraty kontroli.

Zadzwoń